Bal Panchayat, Intia
Intiaan perustettiin vuonna 1996 lastenparlamentti Bal Panchayat, jonka yli 200 jäsentä ovat 10–18-vuotiaita New Delhin slummialueiden nuoria.
Bal Panchayat kokoontuu viikoittain keskustelemaan jäseniään lähellä olevista asioista, jotka kaipaavat parantamista. Parlamentti on saanut valtavasti aikaan: se on tehnyt videodokumentteja, laajentanut toimintaansa muihin kaupunkeihin ja tiedottanut lapsen oikeuksista muun muassa nukketeatterin, näytelmien, musiikin sekä lehtensä avulla. Bal Panchayat on muuttanut monen lapsen ja aikuisen käsityksen esimerkiksi koulutuksen tärkeydestä.
Lastenparlamentti on myös kunnostautunut tekemällä leikekirjaa “The Facts from the Newspapers Desk”, joka keskittyy lasten ja naisten oikeuksiin. Bal Panchayatilla on kirjasto, josta voi lainata muun muassa koulukirjoja. Intian lastenparlamentti edistää tasa-arvoa kiinnittämällä huomiota erityisesti tyttöjen osallistumiseen.
Bal Panchayat
Ungdommens rettighetsorgan, Norja
Plan perusti vuonna 2001 Norjaan lastenhallituksen, jossa on nykyään yksitoista 13–17-vuotiasta jäsentä ja yksi aikuisedustaja.
URO haluaa kiinnittää huomiota lasten oikeuksiin ja aktivoida norjalaista nuorisoa kehitysyhteistyöhön. Ajankohtaisia teemoja Norjassa ovat olleet kehitysmaiden lasten työ ja koulunkäynti, ympärileikkaus, hiv ja aids, puhdas vesi sekä malaria. URO:n jäsenet osallistuvat seminaareihin, vierailevat kouluissa, kirjoittavat lehtiin ja antavat tiedotusvälineille haastatteluja.
Norjan Planin lastenjärjestöllä on ollut Zimbabwessa oma aktiivinen projekti ”Urheilulla aidsia vastaan”. Projektilla on kerätty varoja lasten urheiluvälineisiin. Myös Suomen ja Ruotsin Planit ovat tukeneet Zimbabwen urheiluprojektia.
Ungdommens rettighetsorgan
Youth Advisory Council, Kanada
Kanadan lastenhallitus on kuuden nuoren ryhmä kaikkialta Kanadasta. Ryhmä haluaa kertoa ihmisille YK:n lapsen oikeuksien sopimuksesta ja lisätä nuorten suvaitsevaisuutta ja tietoutta niin kotimaassa kuin ulkomaillakin.
Kanadan lastenhallituksen jäsenet pitävät kokouksia paitsi kasvotusten myös internetissä. Viime aikoina Youth Advisory Council YAC on keskittynyt hiv/aids-ongelmaan, joka on arkipäivää varsinkin Afrikassa. Hiv ja aids kietoutuvat yhteen köyhyyden kanssa, sillä yli 13 miljoonaa afrikkalaista lasta on jäänyt taudin takia orvoksi, ja miljoonat ovat sairastuneet.
YAC on järjestänyt useita aidsin vastaisia tapahtumia. He ovat myös muun muassa
kirjoittaneet lehtiin ja käyneet kouluilla kertomassa hivistä ja aidsista.
Youth Advisory Board
Ungdomsråd, Ruotsi
Myös naapurimaassamme Ruotsissa toimii aktiivinen lastenhallitus. Lastenhallitus on jakautunut erilaisiin ryhmiin tekemään erilaisia projekteja, kuten taksvärkkiä. Kokouksia hallituksella on neljä kertaa vuodessa.
Yhteydenpito muihin Plan-maihin, erityisesti Norjaan, Suomeen, Kanadaan, Intiaan ja Keniaan on tärkeää Ruotsin Lastenhallitukselle. Ruotsin lastenhallituslaiset tekevät yhteistyötä myös Plan Internationalin kanssa.
Ruotsin Lastenhallitus on tehnyt videoita ja kirjoittanut lehtiin artikkeleita. Se on järjestänyt työpajoja, joissa on haluttu löytää ratkaisuja maailmanlaajuisiin ongelmiin. Hallitus osallistuu myös erilaisiin tapahtumiin ja tekee yhteistyötä muiden maiden nuorten ryhmien kanssa.
Ungdomsråd
Youth Board, Hollanti
Hollannin Youth Board perustettiin kesällä 2003. Jäsenet valittiin ensin hakemusten perusteella ja sen jälkeen pääsykokeilla. Nyt Youth Boardissa on 12 jäsentä. Hollannin Youth Board on ollut aktiivinen sekä kansainvälisesti että kansallisesti.
Youth Boardin toiminnan aikana kaksi sen jäsentä on käynyt New Yorkissa, kaksi Senegalissa, kaksi Norjassa, neljä Brasiliassa ja kaksi Bostonissa erilaisissa Planin nuorten konferensseissa ja kokouksissa.
Kotimaassaan Hollannissa lastenparlamentilla on ollut ”Onko sinulla hetki aikaa minulle” -kampanja. Siinä parlamentin jäsenet kuvasivat nuoria, jotka kertoivat mielipiteensä kehitysasioista. Syksyllä 2005 he valokuvasivat yli kaksisataa nuorta. Kuvista koottiin tietokoneen näytönsäästäjä, joka lähetettiin Hollannin pääministerille.
Youth Board